Alkotóház Kápolnásnyéken: az új művésztelep központja
- Részletek
- Kultúra
- 2024. július 18. csütörtök, 07:57
Ma már nem csak turisztikai, de művészeti központ is a Velencei-tó: a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola ugyanis székhelyén, Kápolnásnyéken avatta Alkotóházát 2024 áprilisában. A velencei-tavi művésztelep a kortárs alkotók kibontakozásának helyszíne lesz.
Rodics Eszter, Varga Csaba és Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Lakitelek Népfőiskola elnöke, a Kárpát-medencei Népfőiskola Hálózat vezetője az alkotóház avatóján
Nagy tervek valósultak meg 2024 áprilisára Kápolnásnyéken: megnyílt a Művészeti Népfőiskola Alkotóháza. A művészeti csoportok számára létrehozott intézmény olyan nemzeti és nemzetközi kulturális fórumot tervez létrehozni a Kárpát-medencében, amely a népművészeti hagyományok megőrzése mellett kortárs képzőművészeti diskurzust folytat, és amelynek fontos célja a magyar alkotók és alkotások elhelyezése a nemzetközi szcénában is. Az Alkotóházban folyamatos oktatási és alkotói folyamat zajlik, a gyermekektől kezdve a professzionális képzőművészekig mindenki részt vehet az alkotói folyamatban – mutatott rá a Velencei-tó magazinnak Rodics Eszter, a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola elnök asszonya, aki régóta dolgozik azért, hogy a Kápolnásnyékre tervezett művésztelep megvalósulhasson. Ennek a programnak az egyik fontos lépése és mérföldköve az Alkotóház.
Az alkotóterekben minden művész megtalálhatja az eszközöket a kreativitásához - Fotók: Kőmives András
- Az oktatás a térségben élőkön túl a Kárpát-medence minden gyermekének és fiataljának is szól, akik szívesen megismerkednének a hagyományos kerámia- és tűzzománc-készítés folyamatával, elsajátíthatják azt, illetve különböző szobrászati és festészeti, grafikai eljárásokat tehetnek magukévá. Az Alkotóház párbeszédet teremt a művészek, a művészek és a műértők, a művészek és a művészetkedvelők között. Ez a párbeszéd reményeink szerint méltó folytatása lesz régiónk régi nagy művésztelepeinek, mint amilyen a nagybányai volt, kissé újra gondolva – fogalmazott az elnök asszony.
Az új alkotóházban a művészek alkalomszerűen vagy egy művésztelep keretében is birtokba vehetik a tereket
Szellemi és művészeti műhely is egyben
Az Alkotóház három művészeti műhelyét olyan alkotók vezetik, mint Pető Hunor Munkácsy Mihály-díjas szobrász, képzőművész, Giczy Kristóf grafikus, rézkarcoló és Elekes Gyula Ferenczy Noémi-díjas tűzzománcművész.
A szobrászműhely / Vezetője: Pető Hunor Munkácsy Mihály-díjas szobrász, képzőművész
A művészek számára művésztelepek létrehozatala a cél, olyan művészeti társaságok képviselőivel, akiknek nem adatott meg saját művésztelep létrehozása, de legfőképpen egy-egy meghirdetett tematikára épülő művészeti fórum az, amely idevonzza, és itt alkotásra bírja a művészeket. Az együttműködést országhatárakon belül és túl is több művészeti társasággal tervezi a műhely, többek között Gyergyószárhegy, Újvidék, Bécs, Radstadt, Kolozsvár, Székelyudvarhely, Brassó, Kassa, Pozsony, Dunaszerdahely, Párizs és Berlin alkotóházaival kiépített élő kapcsolatok segítségével.
A cél olyan alkotóház kialakítása, ahol nemcsak termékek, de igazi műalkotások jöhetnek létre, bővítve így a Népfőiskola gyűjteményét is, amely természetesen a nagyközönség számára is látható lesz. A hagyományos műfajok mellett kortárs technikák is felvonulnak majd: a festészet-grafika-szobrászat mellett tájművészeti és digitális képalkotással foglalkozó művészek is dolgoznak majd itt. Minden művésztelep zárásaként egy-egy kiállítást rendeznek az itt elkészült művekből.
Egy-egy művésztelep zárásaként kiállításokat terveznek az itt készült munkákból
Grafikai műhely / Vezetője: Giczy Kristóf grafikus, rézkarcoló
Az Alkotóház grafikai műhelye azzal a céllal jött létre, hogy a képgrafikusok számára megteremtse az alkotáshoz megfelelő, lehetőség szerint európai színvonalú technikai feltételeket. A több mint 200 éves, muzeális géppark a modern elvárásoknak is képes a legmagasabb színvonalon megfelelni. A művészeti műhely többfunkciós, ami egyfelől a művészeti egyetemekre való felkészítést, rajzoktatást jelent: fiatalok, pályakezdők számára nyújt lehetőséget, akiket be lehet kapcsolni a Népfőiskola tevékenységébe. Másfelől a már gyakorló művészek számára kísérletezési és egyben alkotási lehetőséget biztosít. Fórumot teremt a tapasztalatcserére. Mindezek alapján elmondható, hogy az alkotóház koncepciója hiánypótló: a nemzetközi fórumokon való lemaradásunk okainak mielőbbi felszámolását jelenti. Részben az itt készült alkotásokból ez év végére a végére nagyszabású kiállítást tervez megvalósítani az Alkotóház a Kínában található Sencseni Grafikai Múzeumban.
Tűzzománc alkotóműhely/ Vezetője: Elekes Gyula, Ferenczy Noémi-díjas tűzzománcművész
A tűzzománc műhely egyik legfőbb célja a művészeti szakterület megismertetése és a tanulási lehetőség megteremtése a közönséggel. A műhely a közeljövőben foglalkozásokat, képzéseket indít a pedagógusok számára, valamint lehetőséget biztosít a gimnazista, művészeti középiskolás diákok számára is a fejlődésre. Az alkotóműhelyben továbbá szakmai és technikai támogatás mellett biztosítják a tűzzománcozás folyamatát, mellyel lehetőség nyílik akár új tárgyalkotó művészeti ismeretek elsajátítására és az alkotási tevékenység elmélyítésére is. Az alkotótérben folyamatosan biztosítják az alkotási lehetőséget, s mindeközben tervben van nyári alkotótelep, őszi, tavaszi alkotótáborok, nemzetközi alkotótáborok szervezése is. A cél, visszahozni azt a kecskeméti miliőt, melynek köszönhetően Magyarország Közép-Európa egyik leghíresebb tűzzománc központja lehetett ötven éven át, ahogy az is, hogy az értő és érdeklődő művészközösségekkel megismertessék a magyar kultúrához köthető tűzzománcozási eljárásokat, valamint a kortárs művészetekben használatos zománcozási eljárásokat. Az itt készült munkákból rendszeresen terveznek kiállításokat, valamint gyűjtemény létrehozását.
A következő lépés
Az Alkotóház korábban lakatosműhely volt, melynek teljes körű felújítását és átalakítását követően vált alkalmassá arra, hogy új feladatot kapjon. A Művészeti Népfőiskola művésztelepének kialakítása a Népfőiskola alapítványának egyik legnagyobb projektje. Ennek egyik első és legfontosabb eleme és lépése az Alkotóház, amely a művésztelep egyik fő „kiszolgáló egysége” lesz. A Népfőiskola következő projektje az alkotók számára megálmodott szálláshely, a „Művészszálló” kialakítása lesz, amely a Népfőiskola leromlott állapotú, de nagyon hangulatos, tornácos épületéből valósulhat meg.
A számokról
A lakatosműhelyből Alkotóházzá való alakítás, a felújítási munkálatok, valamint az energiahatékonysági beruházás, a napelemek telepítésével és a tereprendezéssel együtt bruttó 54.353.291,- forint támogatásból valósult meg. Ezen felül az eszközök beszerzése – többek között tűzzománc-kemence, égetőkemence, bútorok, alkotáshoz szükséges eszközök –, valamint az elektromos kazán beszerzése együttesen bruttó 32.644.783.- Ft támogatásból valósult meg.