
Nadapi szintezési ősjegy - Az örök pont, amihez minden magasságot mérünk
- Részletek
- Aktív
- 2025. július 09. szerda, 06:43
„Locus perennis” – örök hely. Így kezdődik a latin felirat azon a különleges mérnöki alapponton, amely Nadapon, a Velencei-hegység tövében található. Ez az alappont nemcsak egy geodéziai mérföldkő, hanem az egész magyar magasságmérési rendszer kiindulópontja is, amely az Adriaitenger átlagos vízszintjéhez igazodik. A pontossága lenyűgöző: az 1880-as években olyan precizitással mérték be, hogy a mai napig nélkülözhetetlen szerepet játszik a hazai mérések során.
Miért pont Nadap?
Nadap, a Velencei-tótól északra elhelyezkedő település, nem véletlenül lett a szintezési ősjegy otthona. A Velencei-hegység gránitból épül fel, amely Magyarország legöregebb és egyik legstabilabb hegysége. A geológiai stabilitás döntő szempont volt, amikor ezt a helyszínt választották az országos magasságmérések kiindulópontjának. A gránitsziklákra épített alappont hosszú távon is megbízható viszonyítási alapot biztosít, ami a szintezési munkálatok sikeréhez nélkülözhetetlen.
Mikor hozták létre?
A nadapi szintezési ősjegyet 1888-ban állították fel, az Osztrák–Magyar Monarchia területén végzett nagyszabású geodéziai felmérések részeként. Ezek a mérések szolgáltak alapul az ország infrastruktúrájának kiépítéséhez, az utak, vasutak és egyéb építkezések során szükséges precíz magasságadatok meghatározásához.
Mi található az oszlopon?
Az oszlopon található felirat latin nyelven íródott: „Locus perennis – Diligentissime cum libella librationis, quae est in Austria et Hungaria con fecta, cum mensura graduum meri dio nalium et parallelorum, quam europeam vocant, erectum MDCCCLXXXVIII.”
Ez magyarra fordítva így hangzik: „Állandó jellegű hely (pont), melyet 1888-ban, Ausztriában és Magyarországon végrehajtott, igen pontos szintezéssel európainak nevezett fokméréssel állítottak fel.” Az oszlop fontos emlékeztető arra, hogy ezt a pontot rendkívüli pontossággal mértek be a Monarchia katonai földmérési hálózatának részeként.
Miért fontos?
Ez a szintezési alappont Magyarország minden magasságmérésének alapja. Az Adriai-tenger szintjéhez igazítva számolták ki a magasságát, és így képezték ki az ország teljes magassági
hálózatát. Bár az oszlop önmagában szimbolikus, a belsejében lévő megmunkált gránitlap jelenti a valódi mérnöki értéket, amelyhez az ország minden más pontját viszonyítják.
A szintezési ősjegy olyan…
…mérnöki pont, amely egy meghatározott magasságot rögzít a tengerszinthez képest, és referenciaként szolgál más szintezési mérésekhez. Magyarországon az egyik legjelentősebb ilyen pont Nadapon található, amely a magassági mérések hivatalos alapja az országban. A nadapi szintezési ősjegy magassága 173,8385 méter, amelyet az Adriai-tenger középvízszintjéhez viszonyítottak. Ez azt jelenti, hogy a nadapi ősjegy ezen magassága az Adriai-tenger trieszti mareográf (vízszintmérő) által meghatározott 1875-ös középvízszintjéhez képest lett kiszámítva. A trieszti „0” pontot használták a mérés alapjául, és innen kiindulva határozták meg az országos szintezési hálózat többi pontjának magasságát.
Fotók: S. Töttő Rita
Kirándulástippek
A kirándulni vágyók számára a nadapi szintezési ősjegy ideális célpont. Környezete kellemes, nyugodt vidéki táj, ahol tiszta levegőt és remek panorámát talál a látogató.
A szintezési ősjegyet környező erdős területeken gyalogösvények és kisebb turistaútvonalak is vezetnek, amelyeken könnyen bebarangolható a vidék. Nadap közvetlen környezetében számos erdei ösvény és kilátó található, kellemes egésznapos kikapcsolódás tervezhető tehát az egész család számára.
Megközelítés a Velencei-tótól
Nadap könnyen megközelíthető autóval a Velencei-tó környékéről, mindössze 10-15 perces autóút vezet a tó északi részéről. Velence városából a 811-es úton indulva a főút mentén haladva érhető el Nadap. A település bejáratánál tábla jelzi az ősjegy irányát, és egy kisebb parkoló is rendelkezésre áll a látogatók számára. Innen egy rövid, gyalogos séta vezet az emlékhelyhez.
Tudta?
Bendefy László (1896–1984) magyar geológus, mérnök és geodéta volt, aki a geodéziai alaphálózatok kialakításában és a szintezési rendszerek fejlesztésében jelentős szerepet játszott. Munkássága során elmélyülten foglalkozott Magyarország szintezési rendszereivel, és hozzájárult a nadapi szintezési ősjegy történetének kutatásához és dokumentálásához is. Az o nevéhez fűződik a „Bendefyféle alaphálózat” megalkotása, amely a magyar geodézia alapjait fektette le. Munkájával nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Nadap Magyarország egyik legfontosabb geodéziai központja lett.